Короткий огляд італійської кухні
Італійська кухня і рецепти, як невідємна частина культури Італії
Сьогодні хотілося б написати про італійську кухню, але так як про особливості гастрономії Італії вже написано чимало матеріалів і страви багатьма з вас оцінені в численних італійських ресторанах, ми напишемо про культуру Італії, невід'ємною частиною якої є чудові пасти, піца і всілякі томатні соуси.
А ви знаєте, що основи кулінарного мистецтва закладалися саме в Італії? За часів правління імператора Франца I при дворі була заведена національна кухня, яка розвивалася й поширювалася по країні і вже за часів Римської імперії Італія стала місцем зосередження гурманів з усього світу. І в наші дні відбуваються справжні гастрономічні тури по країні, саме тури по країні, так як з точки зору кулінарії Італія неоднорідна.
Чи вважаєте ви, що страви італійської кухні завжди включають помідори як інгредієнт? Якщо так, то ви помиляєтеся. На півдні країни ви обов'язково зустрінете помідори майже в кожній тарілці, в той час як на півночі цей теплолюбний плід зустрічається в рецепті значно рідше. Так само на півночі країни віддають перевагу рису і вершковому маслу, а на півдні - всіляким макаронних виробів і оливковій олії.
Чи вважаєте ви італійську їжу важкою? І ви знову помиляєтеся, якщо дали позитивну відповідь. Насправді їжа в Італії залежить від сезону: влітку готують легкі страви швидкого приготування, а в зимові дні готують калорійні пасти і м'ясо з соусами, але важкою їжею макарони теж не вважаються, так як готуються вони з особливих твердих сортів, що сприяє збереженню гарної фізичної форми.
Багатий асортимент макаронних виробів не означає, що вони витіснили інші класичні гарніри. Гарніром до м'яса зазвичай служить картопля і рис. Що стосується м'ясних страв - італійці дуже люблять телятину в різних видах.
Улюблений сир італійських кухарів - Пармезан, ви знайдете його в натертому вигляді в супах і пастах. Без морепродуктів на італійській кухні також важко обійтися, особливо місцеві жителі люблять рибу. Приготування страв немислимо без свіжих овочів і зелені. А стіл без пляшки доброго вина. Вино в Італії - національний напій, поряд із глечиком води воно ставиться на стіл до всякого основного блюда. Жодна інша європейська країна не вміє так цінувати гарне вино, як Італія.
Традиція поведінки за столом теж є частиною насолоди прекрасними стравами. Спочатку в італійському ресторані вам запропонують закуски, потім перше блюдо, потім друге, після цього можна замовити десерт і кава. А після кави можна випити і чарочку лимонного лікеру Limoncello *. Якщо сидять за столом ще не закінчили смакувати перша страва, нікому не подадуть друге, а тим більше десерт.
Для італійців смачний обід і вечерю - не тільки необхідність, а й частина національної свідомості, культура. Вони приділяють особливу увагу якості продуктів, яке повинно відповідати високому рівню приготування. До готуванні ставляться творчо, так як вважають процес схожий на мистецтво.
Завдяки тонкому підходу до питання гастрономії, італійська кухня стала міжнародною. Складно знайти країну, де не цінувалася б піца, паста або різотто. У процесі поширення національної кухні велику роль зіграв італійський кухар Артузов, який зібрав понад 1800 рецептів приготування страв з усієї Італії, надавши їй цілісність ще в 19 столітті. До того ж, італійці дбайливо зберігають рецепти і передають їх з покоління в покоління.
В Італії не прийнято перекушувати на ходу, в поспіху, тому поняття «фаст-фуд») цілком чуже місцевим жителям, будь прийом їжі (на роботі або в колі друзів) завжди відбувається повільно і супроводжується приємною бесідою.
При приготуванні страв перевага віддається корисному оливковій олії. Італійські десерти, в більшості своїй, засновані на фруктах. Зрозуміло, в будь-якому кафе Італії можна знайти і тістечко тірамісу, і традиційне італійське печиво.
Характерною особливістю італійської кухні є любов до трав. Базилік і шафран італійці кладуть в свої страви частіше, ніж будь-які інші кухарі світу.
Не розуміють італійці і приказку: сніданок з'їж сам, обід розділи з другом, а вечерю віддай ворогові. На сніданок випивають чашку капучіно (воно вважається «ранковим» каву, після обіду його не п'ють) з маленьким десертом у вигляді печива або круасани. Треба сказати, що солодке в Італії дуже люблять, особливо не байдужі вони до морозива, якого в Італії безліч видів. Обід - це головна трапеза за день, але ділові люди, воліють «поміняти місцями» обід і вечерю, повноцінно поїсти ввечері, а вдень лише перекусити або з'їсти салат.
17.02.2013